Dzień Bez Samochodu

22 września obchodziliśmy w Polsce Światowy Dzień bez Samochodu. Ta coroczna inicjatywa, pod patronatem Ministerstwa Środowiska, ma na celu promowanie ekologicznych, niskoemisyjnych środków transportu, a także zwrócenie uwagi na negatywne konsekwencje używania samochodu jako środka indywidualnego transportu, szczególnie w centrum miasta.

W tę akcję włączyła się również klasa 1a o profilu mediacyjno-prawnym z innowacją dziennikarską i – korzystając z niskoemisyjnych środków transportu – wybrała się wraz z wychowawcą p. Małgorzatą Nietrzebką i nauczycielem historii p. Bogusławem Nietrzebką na wycieczkę do Warszawy. Tego dnia przejazdy pociągami Kolei Mazowieckich oraz warszawskimi środkami transportu miejskiego były darmowe.

Wzięliśmy udział w warsztatach „Muzealne przeboje” w Muzeum Narodowym, zwiedziliśmy kampus Uniwersytetu Warszawskiego, zajrzeliśmy na Wydział Prawa (w końcu to klasa mediacyjno-prawna), sił nabieraliśmy w czasie wspólnego delektowania się pizzą, podziwialiśmy Stare Miasto, a potem spacerowaliśmy Bulwarami Wiślanymi… Do domu wróciliśmy oczywiście pociągiem.

To był bardzo piękny i intensywny dzień, który mogliśmy spędzić razem, zdobywając ciekawe doświadczenia i poznając siebie nawzajem. Wspomnienia zostaną z nami na długo. Zachęcamy wszystkich do korzystania z niskoemisyjnych środków transportu każdego dnia, nie tylko w Dniu bez Samochodu. Rezygnacja z jazdy samochodem na rzecz komunikacji miejskiej zmniejsza emisję szkodliwych zanieczyszczeń, a tym samym chroni środowisko.