„Rola VHS w transformacji ustrojowej” – lekcja historii w Łodzi

Renata Okońska Opublikowano: 10 listopad 2023

Ostatni dzień października uczniowie klas 3b, 3Tgi oraz 2Ti spędzili w Łodzi przenosząc się w czasie – najpierw do czasów PRL-u, a następnie do jeszcze dawniejszych – XIXwiecznych.

W Muzeum Kinematografii w ramach warsztatów „Rola VHS w transformacji ustrojowej” obejrzeliśmy wstrzymany przez cenzurę film „Niedzielne igraszki”, a na kanwie jego losów zgłębialiśmy kulturowe, polityczne oraz ideologiczne aspekty życia w Polsce w latach 80tych XX wieku.

Słuchaliśmy wspomnień o tajnych wieczorach spędzanych na oglądaniu kaset video i z zaskoczeniem przyjęliśmy wiadomość, że magnetowid do ich odtwarzania kosztował początkowo 15 średnich pensji, czyli równowartość samochodu.

Kolejnym punktem wycieczki była słynna łódzka Manufaktura, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Fabryki, a właściwie gospodarczego imperium Izraela Kalmanowicza Poznańskiego, do którego należały te tereny. Poznaliśmy historię rozwoju przemysłu bawełnianego w Łodzi oraz wzrostu i upadku foruny łódzkiego potentata, którego pod względem majątku można byłoby dziś porównywać do Billa Gatesa.

Na zakończenie wyjazdu czekały nas jeszcze atrakcje współczesnej Manufaktury, czyli taras widokowy wieńczący budynek muzeum, integracyjny posiłek w strefie gastro oraz buszowanie po sklepach – wszak święta coraz bliżej, a prezenty same się nie kupią 

Wróciliśmy do Żyrardowa po całym dniu pełnym wrażeń.