Narodowe Czytanie 2023

Na zaproszenie Biblioteki Pawła Hulki-Laskowskiego w Żyrardowie, w piątek 8 września, uczniowie klas humanistycznych z naszej szkoły 1a i 2a, wraz z nauczycielkami p. Agnieszką Maciaszczyk, p. Małgorzatą Oziębło i p. Magorzatą Nietrzebką, wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W sali Kina Len w Centrum Kultury organizatorzy stworzyli niezwykły klimat do wspólnego czytania i delektowania się powieścią Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

Pani Bożena Gąsiorowska, nauczycielka języka polskiego, przybliżyła młodemu pokoleniu postać niezwykłej kobiety – Elizy Orzeszkowej. Kobiety niezależnej, zaangażowanej społecznie, patriotki, która za swoją twórczość nominowana była do Literackiej Nagrody Nobla w czasach, kiedy pozycja społeczna kobiet była bardzo trudna. Eliza Orzeszkowa w tej konkurencji mierzyła się z Henrykiem Sienkiewiczem i niewiele brakowało, a to ona dostałaby Nagrodę Nobla. Dyrektor Jerzy Naziębło przypomniał, że Członkowie Komitetu Noblowskiego zgodnie wyrazili opinię, że nagroda należy się jej na równi z Sienkiewiczem, a w jednym z dokumentów można przeczytać: „O ile w tekstach Sienkiewicza bije szlachetne polskie serce, to w twórczości Elizy Orzeszkowej bije serce człowieka”.

Kontekst historyczny czytanych fragmentów „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej przedstawił p. Adam Lemiesz, wiceprezydent Żyrardowa, a fragmenty powieści pięknie przeczytali p. Jerzy Naziębło, dyrektor Biblioteki Pawła Hulki-Laskowskiego; p. Sławomir Maszewski, nauczyciel historii i Stanisław Łankowski, tegoroczny absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie. Wspaniałą oprawę plastyczną przygotowała p. Agata Łankowska, która uczy w naszej szkole grafiki i poligrafii cyfrowej.

Przepięknie przeczytane fragmenty „Nad Niemnem” w oprawie kamishibai pozwoliły uczestnikom przenieść się w świat stworzony przez Elizę Orzeszkową i docenić jego piękno. Organizatorzy przygotowali dla uczestników prezenty. Każda szkoła otrzymała książkę Roberta Pawłowskiego „Niemy Niemen. Dalsze losy prawdziwych bohaterów Nad Niemnem”. Książka czeka w bibliotece szkolnej na wszystkich, którzy, zainspirowani piątkowym spotkaniem, chcieliby zgłębić temat.

Po takiej estetycznej uczcie było o czym rozmawiać na spotkaniu integracyjnym 🙂